مشروح مناظره رئیس جمهور محبوب کشورمان با آقای کروبی

چهارمین مناظره نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به مناظره محمود احمدی نژاد و مهدی کروبی اختصاص داشت که به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش شد.

در ابتدای این مناظره پورحسین مجری برنامه با بیان اینکه طبق شواهد و یافته ها، مناظره ها مورد توجه بینندگان، شنوندگان و همه مردم خوب ایران قرار گرفته است، گفت: حداقل این است که بعد از مناظره در خانه مردم درباره بحث ها، نظرها و آرای مشترک و متفاوت نامزدها، بحث می شود و این صحنه مبارکی است.

پورحسین با یادآوری اینکه نقد کاندیداهای غایب طبق قانون انتخابات موجب می شود حق دفاع برای آنها در نظر گرفته شود، گفت: در مناظره قبلی سه چهار دقیقه برای کاندیدای غایب ، وقت در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: طبق قرعه کشی آقای کروبی بحث را شروع می کند و آقای احمدی نژاد بحث را به پایان می برد.

سوال پورحسین از کروبی : در برنامه های شما واژه های عدالت اقتصادی و برنامه ریزی زیاد دیده می شود و در بحث عدالت اقتصادی واژه توزیع درآمدهای نفتی مطرح است، طرح خود را در مقایسه با طرح آقای احمدی نژاد که در حال عمل است ،چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ کروبی : بحث شما خوب است اما من در ابتدا درباره شعاری که دادم و انگیزه آمدنم سخن می گویم که چرا آمدم و این صحبت که "من برای تغییر آمدم "معنایش چیست.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مخصوصاً تکیه کردم بر روی قوه مجریه یعنی برای ریاست جمهوری آمدم که مسئول اجرایی کشور شوم.

وی گفت: ببخشید که صریح می گویم چون رقابت انتخاباتی است، هم آقای احمدی نژاد آمده اند، هم آقای موسوی که از دوستان خوب ما هستند و هم جناب آقای رضایی آمده اند، قبلاً هم صحبت آقای خاتمی بود و مدتی هم اعلام شد که هستند اما من گفتم چون حزب تشکیل دادم برای تغییر آمده ام و برای حرکتی جدید.

کروبی افزود: من تصریح کردم که برای تغییر در سیاست های آقای احمدی نژاد و نحوه اداره کشور آمده ام.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من دو اشکال اساسی به شیوه اداره آقای احمدی نژاد دارم و حتی اوایل هم که سؤال می کردند من به سؤال ها چه خبرگزاری های داخلی و چه خارجی جواب نمی دادم و می گفتم دولت آمده و کارهایی را شروع کرده است.

وی افزود: من معترض هم بودم اما چون شورای نگهبان تأیید کرده بود بحث نمی کردم و گاهی نقدی می کردیم، اواخر که آمدم مصمم شدیم و نقدها بیشتر شد.

مهدی کروبی گفت : البته این کار سخت و دشوار است چون آقایی که چهار سال مسئول دولت بوده چهار سال دیگر هم طبق قانون اساسی اگر مردم به او رأی دهند حقش است که رئیس جمهور باشد، او مشغول به کار و مسلط بر اوضاع حاکم است و ما پیاده.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما هم به دوستان آقای احمدی نژاد و هم به خودشان اشکال اصولی داریم و در اداره کشور کاملاً نارسایی و ضعف می بینیم.

وی گفت: ما هم به شخص و هم به شیوه اداره کردن اشکال داریم و اشکالات مهم به شخص آقای احمدی نژاد است.

کروبی افزود : طبیعی است که من عرض می کنم و آقای احمدی نژاد دفاع می کند و داوری هم با مردم است، من صریح و شفاف صحبت می کنم و آقای احمدی نژاد هم صریح و شفاف و هر گونه ای که می خواهد پاسخ می دهد، من فردا شب هم با علاقه ای که به آقای موسوی دارم راجع به ایشان سؤالاتی را مطرح می کنم.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اطلاعاتی که آقای احمدی نژاد می دهند قاعدتاً یا اطلاعات غلط به ایشان می دهند یا باید بگوییم که آقای احمدی نژاد خلاف می گوید، از این دو حالت بیرون نیست.

وی افزود: من با صراحت می گویم یا اطلاعات غلط است که باعث می شود ایشان گمراه شود "چون من هم مسئول بودم، می دانم خیلی اوقات به مسئولان اطلاعاتی می دهند که موجب اشتباه می شود" یا اینکه خودشان بنایش بر این است.

مهدی کروبی گفت: من معتقدم اگر از اول مسئولیت آقای احمدی نژاد با ایشان برخورد معقول و منطقی می شد و بزرگان نظام، دوستانه مطالب را مطرح می کردند ماجرای "هاله نور" به وجود نمی آمد.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : من وقتی ماجرای هاله نور را شنیدم اصلاً باورم نشد، به کسی هم که نمی خواهم اسم او را ببرم گفتم این قدر دیگر لازم نیست در انتخابات آدم دشمنی بکند و هر چیز را جعل و به طرف نسبت دهد، او گفت نه آقا دیده ایم.

وی گفت: تا من از قم تحقیق نکردم ، باورم نشد، ایشان برای آیت الله جوادی آملی فیلسوف، فقیه و عالم صحبت می کنند.

کروبی افزود: ایشان گفت بعد از اینکه صحبت هایم تمام شد به من گفتند یک هاله ای از نور تو را فراگرفته بود و وقتی صحبت می کردم اینها آنقدر میخکوب می شدند که چشم هایشان حرکت نمی کرد و همه به چهره من نگاه می کردند.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فاصله تا حضار آنقدر زیاد است که چشم هر قدر هم تیزبین باشد (نمی تواند ببیند) چون آدم همه حواسش به صحبتی است که می کند، چگونه می شود که هم هاله نور را دیگران ببینند و هم چشمان دیگران را ببینی.

وی افزود : چون این مسأله به مسائل مذهبی بر می گشت خیلی ناراحت و متأثر شدم، آقای احمدی نژاد عنایت نکرد، من به آیت الله جوادی از قدیم ارادت دارم ولی بعد از آن ارادتم بیشتر شد، در تشییع جنازه آقای بهجت که ایشان نماز خواندند، ایشان شروع کرد عالمانه نصیحت کرد ایشان (احمدی نژاد) را، دو سه روایت جالب خواند که ائمه معصومین (ع) دستور داده اند که حتی بچه ها و حیوان ها را هم نباید فریب داد، جالب است که سی دی آن را هم به من داده بودند ولی من تا خودم جویا نشدم و نرفتم و ندیدم ؛ نقل نکردم.

مهدی کروبی گفت : تلویزیون مانع ما شد وگرنه بنا داشتیم اولین پخش همین باشد.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: چندی بعد آقای احمدی نژاد به عراق تشریف بردند و گفتند آمریکایی ها می خواستند ما را بدزدند و ما با نقشه ای آمدیم.

وی گفت: آمریکا خبیث و استکبار و هر چی است ، اما حساب و کتابی در دنیا هست ، اینطور نیست که آمریکا بخواهد کسی را بدزدد، حساب منافع ملی اش را می کند.

کروبی افزود : من یک بار به آمریکا رفتم، بیشترین حفاظت هم من داشتم، دعوت بین المجالس بود، زمان آقای ناطق تنظیم شده بود، مجلس پنجم تمام شد و مجلس ششم شروع شد، من به آمریکا رفتم.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آمریکایی ها از سگ هایی که آوردند و همه را کنترل می کردند و مراقبت هایی که می کردند به گونه ای بود که به شوخی به پاسدارانم گفتم اینها مراقبت می کنند، شما هم مراقبت بکنید.

وی افزود: ما جایی نرفتیم، ما را با یک کشتی گرداندند، بالای سر ما هم هلیکوپتر بود.

 مهدی کروبی گفت: آنها می فهمند که یک رئیس جمهور را بدزدند چه عواقبی دارد.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: من همه صحبت ها را از خود آقای احمدی نژاد نقل می کنم که ایشان گفت: آمریکایی ها بر اثر برخورد من با آنها و عکس هایی که گرفتیم، بوش می خواست دیوار صوتی ایران را بشکند، اطاعت نکردند یعنی ایشان آنقدر نفوذ کرده بود که بوش که دنیا را به آتش کشانده بود، دستورش را اطاعت نکردند، من تعجب کردم.

محمود احمدی ن‍ژاد گفت: بحث هایی که آقای کروبی کردند نیازی به پاسخ ندارد ، چون ربطی به اداره کشور ندارد.

وی در مناظره ای از شبکه سه سیما پخش شد ، در پاسخ به کروبی گفت : فکر کردم ایشان درباره اقدامات بزرگی که دولت در عرصه های اقتصادی ، سیاسی، علمی و صنعتی انجام داده است ، می خواهند صحبت کنند.

احمدی نژاد افزود:‌ اقای کروبی دو ادعا کرد در اولی که خوب ساختگی بودن ان کاملا معلوم است،و در مورد ‌دوم هم که ظاهرا ایشان جای امریکایی ها نشستند و از آنها دفاع می کنند ، بهتر است بگذارند خود امریکائی ها اظهار نظر بکنند.

احمدی نژاد گفت : من خدمت ملت عزیز می خواهم بگویم که ملت ایران شایسته جایگاه های بلند در منطقه و جهان است ، ملت ایران دنبال پیشرفت، عزت، پیشرفت و تعالی کشور است ، امام (ره) هم همین را می خواست و رهبری هم همین را می خواهند ، همه ملت همین را می خواهند اسلام هم همین را می خواهد ما باید به دنبال اجرای عدالت باشیم و در ضرورت اجرای عدالت تردیدی نیست ، عدالت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ، زمینه های پیشرفت کشورند.

وی افزود: من می خواهم چند شاخص برای مردم عزیز ارائه کنم وخواهش می کنم این را نشان دهند( چندین نمودار اقتصادی نمایش داده شد).

نامزد دهمین دوره ریاست جمهوری گفت: یکی از شاخص های اصلی اقتصاد کشور تولید ناخالص داخلی است و گزارش مرکز امار ایران و بانک مرکزی از سال 60 تاکنون نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی در این دولت برغم تحریم ها و فشارها 6 و 25 صدم درصد در 3 سال (میانگین سالانه) است در حالی که در دولت قبل 5 و 61 صدم درصد بوده است و ما البته تحریم و بحران جهانی داشتیم اما رشد اقتصادی افزایش پیدا کرده است.

محمود احمدی ن‍ژاد گفت: یک شاخص دیگر در اقتصاد ، نرخ بیکاری است و از سال 83 به بعد نرخ بیکاری را در هر فصل اندازه می گیرند و براورد می کنند ومن هم یک فصل را به عنوان نمونه اورده ام.

وی افزود : در فصل بهارتا ابتدای سال 84 نرخ ها بالا بوده اما از ابتدای 84 نرخ بیکاری به طور مستمر رو به کاهش است و این تحولات در حالی اتفاق می افتد که

در دنیا این نرخ بیکاری در حال افزایش است.

احمدی نژاد افزود : در فرانسه ، امریکا ،کانادا و انگلیس، نرخ های بیکاری رو به صعود است.

احمدی نژاد گفت: یک شاخص دیگر اقتصادی، " ضریب جینی" و نحوه توزیع درامد است که در دولت نهم به سمت عدالت حرکت می کند و فاصله درآمدی میان دهکها کاهش می یابد.

وی افزود: بدترین وضع ضریب جینی مربوط به سال های 60 تا 63 است و بهترین وضع ان یعنی 38 صدم درصد برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران اتفاق افتاده و دلیل ان هم روشن است.

وی افزود: دولت سهام عدالت را توزیع کرده ، حقوق ثابت طبقات پایین را افزایش داده و حقوق افراد زیرپوشش نهادهای حمایتی را بیشتر کرده است که نشان می دهد ضریب جینی رو به کاهش می رود (ضریب جینی هرچه قدر به صفر نزدیک تر شود نشان دهنده بهبود در توزیع درامدهاست و هر چقدر به عدد 1 نزدیک ترشود توزیع درامد بدتر و ناعادلانه تر می شود).

 نامزد دهمین دوره ریاست جمهوری گفت: اخرین ضریب جینی در سال 87 است که پریروز در مرکز امار ایران منتشر شد.

احمدی ن‍ژاد گفت: یکی دیگر از شاخص های اقتصادی ، رفاه و تامین اجتماعی است ، حقوق بازنشستگان در ابتدای دولت 139 هزار تومان بود و در پایان این دولت ، 496 هزار تومان متوسط دریافتی بازنشستگان است که 256 درصد رشد نشان می دهد و در جهت ارتقای شاخص عدالت است.

وی افزود : ‌یکی از ریشه های اصلی تورم و بهم ریختگی اقتصاد ، بدهی دولت ها به بانک مرکزی است.

احمدی نژاد گفت: از سال 60 تا 67 تمام دولت ها از بانک مرکزی پول بر می داشتند و همه دولتها از سال

60 تا قبل از این دولت بدهکار بودند (11 هزار میلیارد تومان به قیمت جاری که نرخ دلار 7 تومان بود)که اگر به قیمت امروز محاسبه شود، بیشتر هم خواهد شد وتاثیر خود را بر اقتصاد کشور داشت.

وی افزود : برداشت از بانک مرکزی از ابتدای این دولت کاهش پیدا کرده است. در دولت 60 تا 63 برابر 318 میلیارد تومان به قیمت آن روز از بانک مرکزی برداشتند و خرج کردند که در سال های 64 تا 67 حدود 594 میلیارد تومان و در سال های 68 تا 71 حدود 340 میلیارد تومان و در سال های 72 تا 75 حدود 2653 میلیارد تومان و در سال های 76 تا 79، حدود 1995 میلیارد تومان و در سال های 80 تا 83 و قبل از این دولت حدود 5107 میلیارد تومان به بازار پول اضافه شد که همین پول ها ، ریشه تورم است.

احمدی نژاد گفت: در این دولت 2 هزار میلیارد تومان از این بدهی را بر گردانده ایم یعنی پولی که دولت های قبل گرفتند و خرج کردند ، این دولت آن را برگردانده است.

نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یک شاخص دیگر تورم است که نرخ آن را 4 سال به 4 سال از سال 60 داریم و در 4 ساله اول دولت نرخ تورم

برغم بحران جهانی و این همه بدهی دولت های قبلی به بانک مرکزی، در مقایسه با 4 سال اول دیگر دولت ها ، کمتر است.

/ 2 نظر / 10 بازدید
فدای امام

بنام خدا ای برادران و خواهران، سی‌ سال انقلاب و از خود گذشتگی آخرش همین ؟ نمیتونم باور کنم که اینطور که با مردم رفتار میکنند با اصول اسلامی توافق داشته باشد . اینطور که به نظر میاید روز سالگرد انقلاب ما باید دوباره روی بام برویم تا ارزشهای این انقلاب را به خاطر خودمان و رهبرآنمان یاداوری کنیم که آیا انقلب اسلامی یعنی این ؟ تا وقتی‌ دیر نشده رهبران ما باید بیدار شوند که این طرز رفتار با ملت مسلمان واقعا غیر اسلامی هست خداوند از ظلم احدئ نخواهد گذشت . الله و اکبر ، الله و اکبر ، الله و اکبر

mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.