روز خبرنگار گرامی باد!!!

هفدهم مرداد ماه " سالروز شهادت شهید صارمی" روز خبرنگار نامگذاری شده است بنده این روز را به همه مدیران مسوول ، سردبیران، دبیران، خبرنگاران، عکاسان، فیلمبرداران و عوامل پشتیبانی کننده آنان تبریک و تهنیت می گوییم.   ... اما به مناسبت این روز که انتظار می رود هرسال گرمتر و پرشکوهتر برگزار شود، ذکر چند نکته در حال و هوای کنونی کشور خالی از لطف نیست.
آموزش خبرنگاران در همه رسانه های اعم از صدا و سیما، خبرگزاری ها ، سایت های اینترنتی ، نشریات و ... مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاههای کشور ، رسانه ها و آموزشگاههای بخش خصوصی قرار گیرد.
در حقیقت حضور و فعالیت بخشی از نیروهای خبری و اطلاع رسانی در رسانه های کشور، نه تنها مناسب این هنر و حرفه بسیار مهم نیست و آنان هرگز چنین ضریب هوشی را ندارند که حتی گاهی مایه شرمساری دیگر خبرنگاران و روزنامه نگاران می شوند و به شدت جایگاه رسانه را لجن مال می کنند.
مدیران مسوول و سردبیران متوجه عملکرد خبرنگاران خود در مناسبت های مختلف باشند و اجازه ندهند ، آنها به گونه رفتار کنند که در چشم مسوولان و مردم شان و جایگاه این شغل مهم که به گفته بزرگان " شغل انبیاست" خدشه دار شود.
مسوولان روابط عمومی ها به خصوص مدیران این حوزه ها و نیز مدیران اجرایی و فرهنگی و اقتصادی و ورزشی کشور اعم از مدیران عالی ، میانی و پایه در تهران، مرکز استانها و شهرستانها به گونه ای عمل نکنند که خبرنگار به خاطر مشکلات روزمره ، شان خود نادیده گرفته " بلغزد" و خدای ناکرده خود را ارزان بفروشد.
هدیه به خبرنگاران رسانه های به نظر بنده هیچ عیبی که ندارد ، بسیار هم شایسته است؛ اما باید این حرکت بسیار با برنامه ریزی و نظم و اعلام قبلی و آگاهی مسوولان رسانه انجام شود تا امکان هر گونه سواستفاده احتمالی از افراد سودجو و فرصت طلب ، سلب شود.
خبرنگاران و روزنامه نگاران واقعی هرگز خود را به یک هدیه یا چند هزار تومان وجه نقد و بن و امثال آن نمی فروشند و اگر کسی چنین عملی را مرتکب شد، به یقین او یک خبرنگار واقعی نیست.
دستگاههای اجرایی بر روی رسانه های ارتباط جمعی ، نقش و جایگاه و عملکرد آنها شناخت نسبی داشته باشد و فقط براساس شهرت رسانه عمل نکنند که عواقب آن کم هزینه نخواهد بود.
مدیران در حوزه های دولتی و بخش خصوصی در دعوت از رسانه ها مانند برخی وزارتخانه ها گزینشی عمل نکنند و باعث سرخوردگی یا احیانا لجبازی رسانه های دیگر نشوند .
ضمن آنکه هر خبرنگار باید شخصیت و شان و جایگاه فردی و خانوادگی و رسانه ای خود را به نمایش بگذارد، حراست ها و بخش های انتظامات و مدیران همایش ها و جشنواره ها در برخورد با خبرنگاران با احترام متقابل رفتار کنند و به گونه ای نباشد که خبرنگار بخواهد با عصبانیت و فقط به خاطر عمل ناخوشایند یک نفر مثلا در حوزه حراست یک مرکز یا اداره یا وزارتخانه ، آن مجموعه را زیر سووال ببرد و یا هرآنچه در گذشته ناگفتنی بود ، بعد از یک برخورد سرد و نامناسب گفتنی شده و منعکس شود!.
مدیران در هر سطحی در کلاس های ویژه آموزشی نحوه مصاحبه دهی و دادن اطلاعات و نیز شیوه رفتار با رسانه و خبرنگار و روزنامه نگار شرکت کرده و آموزش های لازم را فرا بگیرند، بحثی که امروز در برخی کشورهای پیشرفته در حال برگزاری و انجام است.
مسوولان نظام از بالا تا پایین به صورت منظم هر ماه یا دو ماه یکبار با سردبیران رسانه های و مدیران مسوول جلساتی داشته و برنامه های خود را تشریح کنند تا خدای ناکرده طرح و فکر خوبی در یک سازمان و مجموعه ای به علت عدم اطلاع مسوول یک رسانه در نطفه خفه نشود.
رسانه های داخلی به منافع ملی با حساسیت و دقت بیندیشند و به همین راحتی ها آب به آسیاب دشمن نریزند و مانند برخی رسانه ها مایه شرمندگی مردم و کشور خود نشوند، چرا که در یک خانواده بزرگی مانند ایران همه اطلاعات قابل ارایه و انتشار و افشا نیست.
رسانه ها " عوامل دست اندر کار همه رسانه ها از فوق تا ذیل" باید درک درستی از منافع ملی ، رعایت خطوط قرمز داشته باشند و نه به خود و نه به دیگران در رسانه اجازه ندهند که با انتشار خبرهای کذب ، یا سطح پایین به اصطلاح آبرو ریزی و سیاه نمایی کرده و چهره سرزمین و مردم خود را خاکستری و سیاه و مایوس نشان دهند، مگر آنکه عامل دشمن باشند.!
برخی رسانه های داخلی در بعضی از صفحات خود " روزنامه یا سایت اینترنتی" در حقیقت پیاده کننده مطالبی هستند که رسانه های بیگانه شب قبل آن را منعکس کرده اند و به همین سادگی عزت و آبروی ملتی را بر باد می دهند و لذا ضمن برخورد با این گونه رسانه های مزدور ، دست اندرکاران و عزتمندان در این رسانه ها با آفرادی که چنین اعمالی را دانسته یا از سر ناآگاهی مرتکب می شوند با شدت برخورد کنند ، زیرا عزت و آبرو یک ملت را به هیچ قیمتی نمی توان فروخت.
به خاطر داشته باشیم که ملت ایران ، ملتی مقتدر، عزتمند، سربلند، با آبرو و در میان بسیاری از ملت های عزیز است و نباید سرسوزنی از این عزتمندی و شرف خدشه دار شود.
سایت های اینترنتی و رسانه های ما در هر شکل و لباس و سطح و اندازه ای از نظر میزان کارآیی و کارآمدی و سطح اطلاع رسانی هر روز قوی تر از گذشته در راستای حفظ منافع ملی و اتحاد و وفاداری به نظام گام بردارند و در این مسیر به خود تردید راه ندهند و هرگز فریب دشمنان به خصوص رسانه های بیگانه را نخورند و آگاه باشند که دشمن در هر شکل و لباس و با هر وعده و وعیدی، دشمن است و هرگز به خیر ما و شما نمی اندیشد.
باردیگر این روز " روز خبرنگار" را به همه خبرنگاران و روزنامه نگاران، مدیران و دست اندرکاران روابط عمومی در سراسر کشور، مدیران و خانواده های این عزیزان تبریک می گوییم و امید است بتوانیم در راستای اطلاع رسانی دقیق و صحیح با رعایت حفظ منافع همه جانبه ایران سربلند بیش از پیش گام برداریم و اطلاع رسانی ما به گونه ای باشد که آیندگان بتوانند از این اطلاعات بهره ببرند.

/ 0 نظر / 4 بازدید