غدیر خم ، جلوه ای از اراده و لطف خداوند

      تاصورت پیوند جهان بود علی بود  ***   تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

 

         شاهی که ولی بود ، وصی بود علی بود  *** سلطان سخا و کرم و جود علی بود

 

عید غدیر ، عیدالله الاکبر و عید آل محمد ( ص ) است . نام عید غدیر در آسمانها ، روز عهد موعود ونام آن در روی زمین روز میثاق ماخوذ و جمع مشهود است ( مفاتیح الجنان ) .

 

پیا مبر گرامی اسلام میفرمایند : روز غدیر خم برترین عید امت من است . روز غدیر خم روزی است که خداوند متعال به من دستور داد برادرم علی ابن ابیطالب را به عنوان نشانی ( علمی ) برای امتم منصوب کنم که بعد از من بواسطه او راه  راست را بیابند و بپیمایند . روز غدیر روزی است که خداوند در آن روز دین را به کما ل رساند و نعمت را بر امتم تمام کرد و  دین اسلام را برای آنان برگزید . ( بحار الانوار 97/110 )  . امام رضا ( ع ) میفرمایند : همانا غدیر در آسمانها شناخته شده تر از روی زمین است . ( بحار الانوار جلد 94 صفحه 118 ) .

 

سال دهم هجرت بود و آخرین ماههای حیات پر برکت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) .  در هنگامه بازگشت از مراسم و مناسک حج که به حَجَّه الوداع یعنی آخرین حج پیامبر اکرم (ص) معروف است در روز پنج‌شنبه هیجدهم ذیحجه جمعیتی حدود 90 هزار تا 124 هزار نفر به مکانی تحت عنوان بیابان غدیرخم رسیدند .  غدیرخم آبگیری بود میان مکه و مدینه در ناحیه جحفه و مانند چهارراهی که از آنجا مردم از یکدیگر جدا می‌گشتند. مردم یمن به سمت جنوب، مردم مدینه به سمت شمال ،  مردم عراق به سوی مشرق و مردم مصر به سوی غرب رهسپار می‌شدند. در چنین نقطه استراتژیک و حساسی (از بعد زمان و مکان) فرشته وحی بر پیامبر نازل شد و آیه 67 سوره مائده را خواند

 

«یا أَیُّها الرَّسول بَلّغْ ما اُنْزِلَ اِلَیْکَ مِنْ رَبِّک وَ اِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلّغْتَ رِسالَتهُ»

 

کاروان حاجیان به دستور پیامبر توقف نموده و بار خویش بر زمین نهادند. نماز به جماعت برگزار شد و حضرت فرمان داد تا از جهاز شترها منبر و جایگاهی  درست کردند. پیامبر اکرم خطبه‌ای مشتمل بر مدح و ثنای پروردگار متعال قرائت نمود و سپس  با مردم گفتگو کرد. ای مردم ! آیا من نسبت به مؤمنان ازخودشان اولی و سزاوارتر  و  صاحب حق ولایت نیستم ؟‌ همه گفتند آری رسول خدا، هستی. پیامبر بر فراز منبر، حضرت علی (ع) را که در  آن هنگام حدوداً 33 ساله بود در کنار خود قرار داد و دست او را بالا برد و خطاب کرد :  ای مردم بدانید و آگاه باشید، هر کس که من مولای او هستم، بعد از من این علی، مولای اوست. «اَلا مَنْ کُنتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِیُّ مَوْلاهُ». خدایا دوست بدار هر که علی را  دوست دارد و دشمن بدار هر که با علی دشمن است. یاور او را یاری کن و خوار کننده او را خوار و ذلیل  گردان و حق او را همواره همراه او بدار و او را از حق جدا مکن و... . حاضران آمین گفته و سپس دسته دسته مردم پیش آمده و انتصاب  حضرت علی (ع) را تبریک و شادباش گفتند و اینچنین بود که سلسله بوستان معطر و مصفای ولایت و امامت پدیدار شد و جانشینی و وصایت بعد از پیامبر اکرم (ص) برای امت اسلام تبیین  گردید. در این هنگامه، پیامبر از قول خداوند متعال آیه سوم از سوره مائده را برای حاضران  خواندند :

 

«أَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُم وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْاِسْلامَ دیناً»

 

بدین ترتیب رسالت آخرین رسول الهی پایان و دین کامل و نعمت و بخشایش خداوند بر امت تمام شد.

 

 ( زندگی نامه چهارده معصوم ( ع ) نوشته محمدی اشتهاردی ).

 

امام رضا ( ع ) میفرمایند : مثل مومنین در قبول ولایت امیرالمومنین علیه السلام در روز عید غدیر خم ، مانند مثل ملائکه در سجود مقابل حضرت آدم است (  عوالم – جلد 15/3 صفحه 224 ) .

 

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت علی ابن ابیطالب علیه السلام

 

چون عید غدیر اشرف اعیاد است                      ذکر صلوات بهترین فریاد است

 

شادند اگر انس و ملک حق است                      زیرا که دل آل محمد شاد است

 

خدایا مارا با قرآن و عترت زنده بدار  و  با  قرآن و عترت بمیران  و  با  قرآن وعترت محشور فرما

 

آمین  یا رب العالمین

/ 0 نظر / 9 بازدید